Tirana - tipy na poznávací zájezdy do Albánie

Tirana - hlavní město Albánie

Univerzita v Tiraně Hlavní město Albánie bylo založeno ve dvacátých letech 17. století Sulejmanem pašou a původně se jmenovalo Teherán. Své nynější jméno Tirana získala až v průběhu dalších staletí. Od roku 1920 je hlavním městem Albánie, neboli Země orlů a vděčí za to prakticky jen své geografické poloze ve středu země. Do té doby byla jen malým bezvýznamným městečkem. Její rychlý rozvoj ve 20. století z ní však udělal důstojnou metropoli. Od dvacátých let se tu velmi činili italští architekti, kteří vystavěli celou řadu státních a vládních budov.
Centrem je obrovské Skanderbegovo náměstí, z nějž se rozbíhají široké bulváry. Takové, jaké se zdály vhodné Mussolinimu pro fašistické pochody… Kromě novějších budov celostátních úřadů a institucí, Parlamentu a řady velvyslanectví si můžete v Tiraně prohlédnout také starší Ethem Bejovu mešitu vyzdobenou freskami. Když budete mít štěstí, můžete se dostat i na 35 metrů vysokou hodinovou věž, z níž se nabízí pěkný výhled. Zvláštní budova Pyramidy měla sloužit komunistickému vůdci Enveru Hodžovi jako mauzoleum, dnes se zde konají konference.
Za zmínku stojí tiranská zoologická zahrada, která má kupodivu dost co nabídnout, či botanická zahrada s několika tisíci druhy albánské květeny. Ve městě pak najdete i Hřbitov obětí. Nad Tiranou se tyčí hora Dajti, jejíž součástí jsou i působivé vápencové rokle, právem vyhlášené za národní park.
Jižně od albánské metropole je město Elbasan s mohutnou a působivou pevností, s nejstaršími mešitami v zemi a krásnými úzkými historickými uličkami. Za zmínku stojí i turecké lázně nebo torza městských zdí.

Zájezdy se kterými můžete navštívit Tiranu

Všechny poznávací zájezdy od CK SLAN tour naleznete na
poznavaci-zajezdy.slantour.cz