Riga - tipy na poznávací zájezdy do Lotyšska

Riga - největší město Pobaltí

Riga - Socha svobody Riga je hlavní město Lotyšska. Leží při ústí řeky Daugavy do Rižského zálivu Baltského moře. Má rozlohu 307 km2 a s více než 700 tisíci obyvateli je největším městem Pobaltí. Zároveň slouží jako kulturní, vzdělávací, politické, finanční, komerční a průmyslové středisko oblasti. Historické centrum Rigy patří mezi kulturní dědictví UNESCO a samotné město se vyznačuje výraznou secesní architekturou, která je porovnatelná s městy jako je Vídeň, Petrohrad a Barcelona.
V Rize je velké množství akademických institucí, včetně Lotyšské univerzity (Latvijas Universitate), Technické univerzity (Rigas Tehniska Universitate) a univerzity Stradin (Rigas Stradina Universitate). V Rize zasedá i lotyšský parlament (Saeima) a na Rižském hradě sídlí lotyšská prezidentka Vaira Vike-Freiberga.
V Rize je spousta památek, jako například Románská monumentální katedrála, považovaná za největší kostel v pobaltských státech. Začala vznikat roku 1211, několikrát byla přestavovaná. Uvnitř jsou jedinečné varhany z roku 1844 s 6768 píšťalami. Rižský hrad (Rigas Pils) je sídlem prezidentky a je zde umístěno Muzeum lotyšské historie, Muzeum zahraničního umění a Muzeum literatury, divadla a hudby. Dále zde najdete kostel Svatého Petra s věží vysokou 123 metrů, kostel Svatého Jana s dominikánským klášterem a "Prašnou věž" (Pulvertornis), poslední zachovaná část bývalých městských hradeb. Sídlí zde Lotyšské vojenské muzeum.
Památník svobody byl postaven Karlisem Zalem mezi lety 1931–1935 a měl symbolizovat Lotyšsko jako mladý, svobodný a nezávislý stát. Symbolika tohoto monumentu během doby, kdy Lotyšsko bylo součástí Sovětského svazu, narůstala. Na vrcholu památníku je socha, jež představuje svobodu. Tato socha v rukou třímá tři hvězdy, které odkazují na tři lotyšské regiony: Kurzeme, Vidzeme a Latgale. U úpatí památníku je několik soch reprezentující hodnoty, kterými jsou: práce, rodina, síla národa, síla víry a historický odkaz. Ve středu tohoto sousoší je socha matky národa.

Zájezdy se kterými můžete navštívit Rigu

Všechny poznávací zájezdy od CK SLAN tour naleznete na
poznavaci-zajezdy.slantour.cz