Fagaraš - tipy na poznávací zájezdy do Rumunska

Fagaraš = nejvyšší horský hřeben Karpat

pohoří Fagaraš Nejvyšším a zřejmě nejnavštěvovanějším pohořím v Rumunsku je Fagaraš. Český překlad odhaluje mnohem prostší a výstižnější výraz – Větrné hory. Fagaraš, to jsou opravdové velehory plné skal, ostře řezaných hřebenů, průsmyků (nejznámější Strunga Draculi) a jezer.
Jsou součástí karpatského oblouku, který začíná na česko-slovenském pohoří a pokračuje na východ přes Tatry a Ukrajinu, kde se stáčí k jihu a v centrální části Rumunska pak západním směrem. Fagaraš se nachází v Sedmihradsku (Transilvania) mezi městy Sibiu a Brasov. Nejvyššími vrcholy jsou Moldoveneu (2543) a Negoiu (2535). Oba jdou zdolat bez horolezeckého nebo jinak speciálního vybavení.
V horách je několik útulen pro bivakování, horských chat a také dostatek zákoutí pro postavení stanu. Ve výšce nad 2000 metrů nad mořem končí hranice lesa a začínají jen mechy, lišejníky a holá skaliska. Na vysoko položených horských loukách můžete narazit na stáda ovcí, která tam pasou místní bačové nebo zahlédnete kamzíky. Pro posilnění poslouží borůvky, jejichž keříků je tu dostatek. Za drobný bakšiš (třeba cigarety) můžete s bačou vyhandlovat ovčí sýr.
Rozdíl mezi tím, co může turista zažít na českých „kopečkách“ a zde je markantní. Počasí je nevyzpytatelné a může se změnit každou hodinou. Časté jsou mlhy, déšť nebo bouřka, což ale neznamená, že by turista nemohl vychutnat krásný den za hezkého počasí.
Kdo by chtěl přejít celý náročný hřeben Fagaraše, bude k tomu potřebovat pár dní, ale hlavně dobré počasí. Ubytování nebo doplnění zásob s notnou vysokohorskou přirážkou je možné v mnohých horských chatách po trase.
Základnou pro výlety se vám může stát město Fagaraš, které není nijak zvlášť zajímavé. Kromě jiného tam najdete tržnici, dřevěný kostelík, pevnost a nezbytné muzeum.
Pohoří se stává v poslední době populární pro letní, ale i zimní sporty. Oblíbený je přechod hřebene, který zabere při příznivých podmínkách asi týden a zavede návštěvníky do krásné přírody. V dnešní době se ovšem stává až moc populární a často je na hlavním hřebeni příliš mnoho lidí.
Pro milovníky samoty a divočiny jsou mnohem lákavější jižní doliny nebo pohoří Iezer Păpuşa, kde lze i několik dní putovat bez setkání s člověkem.
V zimě lze v horách lyžovat, platí to hlavně pro okolí jezera Bâlea, jinde jde o skutečné dobrodružství a provozovat lze jen skialpinismus. Zimní přechod hřebene je obdivuhodný sportovní výkon. Nebezpečí hrozí zvláště tehdy, když se pokazí počasí.
Skrz pohoří prochází transfagarašská silnice, která vystoupá až do výšky 2 030 metrů a hlavní hřeben protíná tunelem. U ústí tunelu se na severní straně nachází jezero Bâlea a několik hotelů.

Zájezdy se kterými můžete navštívit pohoří Fagaraš

Všechny poznávací zájezdy od CK SLAN tour naleznete na
poznavaci-zajezdy.slantour.cz