Sapinta - tipy na poznávací zájezdy do Rumunska

Sapinta se světově proslulým Veselým hřbitovem

Sapinta - Veselý hřbitov Doslova světovou raritou je Veselý hřbitov ve městě Sapinta. Hřbitov je plný pestře pomalovaných záhlaví s vyřezanými portréty zemřelých nebo obrazy z jejich života vytvořenými na přání jejich příbuzných a doplněnými veselými říkačkami. Hřbitov je jednou z památek zapsaných na Seznamu UNESCO.
Kdysi prachobyčejný hřbitov proslavil prostý řezbář Stan Ion Patras. Začal vymýšlet pro své „klienty“ neobyčejné vyřezávané kříže a náhrobky. Každý hrob se od té doby honosí malovanou dřevořezbou, která pokud možno co nejlépe charakterizuje nebožtíka. Někdy se jedná jen o obyčejné portréty, jindy jsou to složitější motivy – třeba traktorista u svého milovaného stroje nebo policista zatýkající zločince. V jiném případě je tu zobrazené trápení ženy, před jejímž domem leží manžel alkoholik.
Na dalším kříži příbuzní a pozůstalí připomínají mrtvému jeho hamižnost i sloganem: „I když jsi měl prachy, stejně jsi musel umřít!“
Veselý hřbitov, jak ho nazval jeho proslavený řezbář, je opravdovou sondou do lidské duše a životních příběhů. Ten, kdo bude trpělivý, objeví i hrob řezbáře Patrase, který zemřel v roce 1977.
A komu by se zachtělo přidat se do „party nebožtíků“ na Veselém hřbitově, nemusí zoufat – mistr vyučil dva následovníky. Je ovšem záhodno si pospíšit, zájemců je plno.
Obec Sapinta je známá také výrobou vlněných pokrývek, její hlavní ulice je obklopena stánky s výtvory místních řemeslníků.

Zájezdy se kterými můžete navštívit Sapintu

Všechny poznávací zájezdy od CK SLAN tour naleznete na
poznavaci-zajezdy.slantour.cz